10-02-2010

Święto Liczby Pi 2010

Święto liczby pi 2010

Instytut Matematyki już po raz drugi zorganizował obchody Święta liczby pi.
Obchody rozpoczęły się 12 marca 2010 roku o godzinie 10.00 w auli budynku G
Wydziału Matematyczno Przyrodniczego UJK (ul Świętokrzyska 15).
Wzięło w nich udział około 140 osób, w tym nauczyciele i uczniowie gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Pomimo wielu przeciwności losu, obchody odbyły się bez większych zakłóceń.
Po powitaniu uczestników przez Panią dr Kazimierę Dyrdę studentki z SKN Rozmaitości (Joannę Garbulińską, Emilię Lenard, Iwonę Orlikowską oraz Małgorzatę Sobolewską) przedstawiły referat Piękne niewymierne.
Zaczął się niewinnie zabawną anegdotą:

„Pewnego razu znany matematyk polskiego pochodzenia Mark Kac wygłaszał referat w Kalifornijskim Instytucie Technologii. Wśród słuchaczy był sławny fizyk, Richard Feynman, który lubił podkpiwać z przesadnej dbałości o ścisłość matematyków. – Gdyby matematyka nie istniała – rzekł w pewnej chwili do Kaca – to świat cofnąłby się tylko o tydzień. – Ależ tak – bez namysłu odpowiedział Kac – właśnie o ten tydzień, w którym Pan Bóg stworzył świat.”

a następnie z każdym slajdem uczestnicy poznawali coraz to nowsze tajemnice liczb niewymiernych.
Po referacie został przeprowadzony konkurs, w którym uczestnicy mogli wykorzystać wiedzę zdobytą podczas referatu i zdobyć ciekawe nagrody.
Następnym punktem programu był wykład dr. Jacka Tabora z Uniwersytetu Jagiellońskiego Jak liczyć pi? W czasie wykładu dr Tabor przedstawił różne sposoby liczenia pi min. absurdalny, skuteczny, nieciekawy, ciekawy i wiele innych. Pojawił się sposób, który został wykorzystany przez Fabrica Bellarda – francuskiego informatyka, który jest autorem najdłuższej i najdokładniej wyliczonej liczby pi (rekord bardzo świeży bo z początku tego roku).
Po wykładzie nastąpiła część najbardziej oczekiwana przez uczestników – wyłonienie laureatów konkursu Komiks matematyczny i wręczenie nagród.
Ostatnim punktem programu miały być warsztaty z kalkulatorami Casio, z przyczyn od nas niezależnych nastąpiła jednak zmiana planów. Na początek mgr Monika Janus poprowadziła dla uczestników warsztaty origami, a pozostały czas poświęciła na odkrywanie reguł matematycznych przy pomocy kalkulatora. Pokazały one, że kalkulator nie musi nam podawać gotowego wyniku, ale może nam pomóc dostrzec pewne zależności.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Święta Liczby Pi, wszystkim przybyłym uczestnikom obchodów i konkursu Komiks matematyczny oraz nauczycielom, którzy starają się przekazać swoim uczniom miłość do królowej nauk.

Wyniki konkursu Komiks matematyczny

Do konkursu zostały zgłoszone 33 prace. Nagrody ufundowane przez:

Logo Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach   casio_logo.jpg

zdobyli:

Wyróżnienia:

Martyna Kukla i Anna Lichwała – Zespół Szkół nr 3 w Chmielniku – praca Klasa Pitagorasa

Ilona Kotarska – Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie – praca Bezrobotne pi

Bartosz Kwietniewski – Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie – praca Przygody pierwiastka

III miejsce:

Małgorzata Skrucha – Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim – praca Matematyka w pigułce

II miejsce:

Anna Drogosz – VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach – praca O dwojgu takich, co usunęli niewymierność

I miejsce

Radosław Szczeciński i Kamil Borkowski – II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Kielcach – prace Dzień z życia matematyka i Logika uczuć

Pozostali uczestnicy konkursu:

Monika Styczeń, Edyta Szczerba – Zespół Szkół nr 3 w Chmielniku
Sylwia Pietrzyk – gimnazjum nr 8 im. Natalii Machałowej w Kielcach
Natalia Chrzanowska – gimnazjum nr 8 im. Natalii Machałowej w Kielcach
Monika Trzpiot – gimnazjum nr 8 im. Natalii Machałowej w Kielcach
Michał Jarosiński – gimnazjum nr 23 w Kielcach
Zuzanna Sosnowska – gimnazjum nr 23 w Kielcach
Anna Pepaś – gimnazjum nr 23 w Kielcach
Magdalena Tomczyk – gimnazjum nr 23 w Kielcach
Gabriela Cieplicka – gimnazjum nr 23 w Kielcach
Marlena Łata – Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim
Paulina Michałek – Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim
Marlena Walczyk – Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim
Karolina Żłobecka – Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim
Anna Bem – Zespół Szkół nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim
Natalia Marzec – Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie
Agnieszka Jagodzińska – Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie
Aneta Kiec – Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie
Agnieszka SIkora – Zespół Szkół nr 2 im. Ludwika Skowyry w Przysusze
Ewelina Polak – Zespół Szkół nr 2 im. Ludwika Skowyry w Przysusze
Anna Chrapek – Zespół Szkół nr 2 im. Ludwika Skowyry w Przysusze
Klaudia Wacławiak – Zespół Szkół nr 2 im. Ludwika Skowyry w Przysusze
Martyna Majczak – Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie
Paweł Piechociński – Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie
Karol Korytnicki – Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie
Piotr Boś – Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie
Karolina Delczyk – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica we Włoszczowie
Katarzyna Ciszewska – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica we Włoszczowie

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!